رنگ‌های Munsell

در عکاسی، کنترل رنگ با استفاده از سه متغیر صورت می‌گیرد: Hue/Saturation/Lightness . متغیرهایی که احتمالا موقع ویرایش عکس با آنها برخورد داشته‌اید: Hue نشانگر کل رنگهایی است که می‌بینیم، Saturation میزان غلظت هر رنگ را مشخص می‌کند و Lightness نشان می‌دهد که هر رنگ خاص چقدر روشن یا تیره است.

200px_Albert_munsell.jpg

اولین بار Albert Munsell این متغیرها را در کتابی که در سال 1920 نوشت، تعریف کرد. او برای بیان این سیستم رنگ، از کره ای شماتیک استفاده کرد که بعدا به نام کره رنگ Munsell معروف شد.

528px_Munsell_color_sphere.png

در این کره سه بعدی رنگ، قطب شمال سفید و قطب جنوب سیاه خالص است. محور افقی، غلطت رنگ و محیط کره، رنگهای مختلف را نشان می‌دهند. این سه به ترتیب همان روشنایی رنگ، اشباع و نوع رنگ هستند. با این روش او می‌توانست به جای استفاده از اسامی گیج‌کننده برای رنگها، هر رنگ را به دقت نعیین کند. سیستم رنگ ابداعی Munsell در حال حاضر نیز یکی از سیستمهای معتبر رنگ‌سنجی به شمار می‌رود.

در پروسس رنگ عکس نیز استفاده از این سیستم بسیار به درک رنگ کمک کرده و باعث سهولت کار می‌شود. در فتوشاپ ابزار Hue/Saturation و در لایت‌روم ابزار HSL دقیقا بر همین اساس ساخته شده‌اند.

5_35_3D_Color_tree.jpg

شرکت GretagMacbeth نیز بر اساس همین سیستم وسیله‌ای به نام Munsell Color Tree ساخته است که توسط آن می‌توان به مقایسه رنگ‌ها پرداخت و پیش‌بینی کرد که در پروسس رنگ، تغییرات رنگ چه تاثیری در نتیجه نهایی خواهند داشت.

رنگها یکی از عناصر جذاب عکاسی هستند و در این وبلاگ از آنها بسیار یاد خواهد شد.

احمد آقاسیانی [ ۱۵ شهريور ۱۳۸۸ ]

سلام.
از مطلبتون استفاده کردم.


:
:
:
:
:
اگر تصویر نمایش داده نشده است و یا خوانا نیست، لطفا بر روی آن کلیک کنید تا عبارت جدیدی نمایش داده شود.