عکس دو ثانیه‌ای

دوربین را در حالت تقدم شاتر، بر روی 2 ثانیه تنظیم کنید و هنگام عکاسی، جهت دوربین را در تمام کادری که می‌خواهید از آن عکس بگیرید حرکت دهید. به عکس حاصله دقت کنید. این عکس چه چیز را نشان می‌دهد؟

 

با این روش، عکسی خواهید داشت که به نوعی از تمام رنگ‌های نور موجود در کادر‌تان متوسط‌گیری کرده است و چنین عکسی برای تنظیم تراز سفیدی (White Balance) می‌تواند مفید باشد. در واقع این عکس نمایش‌دهنده رنگ نور محیط است؛ شبیه عکاسی از کارت خاکستری (Grey Card) اس­ت که در این محیط قرار داده شده باشد.

برای استفاده از این عکس برای تنظیم وایت بالانس :

- در اکثر دوربینها حالتی برای تنظیم وایت بالانس وجود دارد که در آن می توان عکسی را به عنوان رنگ نور محیط به دوربین معرفی کرد تا تنظیم وایت بالانس بر اساس آن صورت بگیرد. در Nikon این حالت با عنوان Preset و در Canon با نام Custom شناخته می‌شود.

- اگر عکاسی RAW می کنید باز هم این روش می‌تواند مفید باشد. هم از این جهت که عکسها با تنظیم رنگ درست در LCD نمایش داده می‌شوند و هم از این جهت که از عکس فوق می‌توان به عنوان مرجع تنظیم وایت بالانس در مبدل RAW استفاده کرد و همان اول کار، وایت بالانس را تصحیح و بر تمام عکسها اعمال کرد. ( با کلیک نشانگر وایت بالانس بر روی این عکس)

- در نیکون یک راه میان‌بر دیگر هم وجود دارد: حالت وایت‌بالانس را روی Pre بگذارید، دکمه WB را کمی‌ نگه‌دارید تا علامت Pre روی LCD بالایی چشمک بزند، سپس آن عکس 2 ثانیه‌ای را بگیرید. پس از نمایش علامت Good بر روی LCD وایت بالانس به صورت خودکار تنظیم میشود.

لازم به تذکر نیست که تهیه عکس 2 ثانیه‌ای همه جا ممکن نیست. بیشترین کاربرد این روش در عکاسی Indoor است که اتفاقا تنظیم وایت بالانس در آن می تواند یک چالش باشد.

081219_nmroshan_0803_copy.jpg

Nikon D700 - 1/200s - f8 - ISO400 - 32mm


­
روشن [ ۲۰ شهريور ۱۳۸۸ ]

در مورد فایلهای خام نیز اگر با استفاده از این روش ( یا هر روش دیگر) وایت بالانس را موقع عکاسی تنظیم کنید، هنگامی‌که فایلهای خام را در مبدل باز می‌کنید، تراز سفیدی تنظیم شده نمایش داده می‌شود و شاید حداکثر نیاز به کمی fine tuning داشته باشد.

مزیت دیگر تنظیم وایت بالانس موقع عکاسی برای فایلهای خام، نمایش صحیح آنها در LCD دوربین موقع عکاسی است. که خود همین مساله نیز اهمیت دارد چرا که تصمیم گیری در مورد کامپوزیسیونها و استفاده از رنگها در آن را میسر می‌کند


امیر یاری [ ۲۰ شهريور ۱۳۸۸ ]

سلام جناب روشن
آیا برای استفاده از این تصویر در هنگام کار با فایل‌های خام نیز می‌توان آن را به عنوان پیش فرض به دوربین معرفی کرد. در دوربین 350D کانن این روش با استفاده از Custom انجام می‌شود یا فقط باید تصاویر را در ویرایشگر فایل‌های خام باز کرد و انجا ویرایش را انجام داد؟
متشکرم از شما


:
:
:
:
:
اگر تصویر نمایش داده نشده است و یا خوانا نیست، لطفا بر روی آن کلیک کنید تا عبارت جدیدی نمایش داده شود.