ترکیب بندی با رنگ - 1

رنگها می‌توانند به عنوان یک المان اصلی در ترکیب‌بندی تاثیر مستقیم داشته باشند. مشخصات اصلی هر رنگ، که قبلا هم در موردشان صحبت کردیم، Hue، Saturation و Lightness در اینجا نیز اهمیت دارند. بخصوص اگر بخواهید از چند رنگ در ترکیب‌بندی کلی عکس استفاده کنید، باید بدانید که اول لوکالیزاسیون هر رنگ در کدام قسمت کادر باشد و دوم اینکه هر رنگ چه سهمی از کل کادر داشته باشد. در واقع Hue هر رنگ در اینجا به عنوان یک مشخصه اصلی، تعیین کننده نوع کادر خواهد بود.

برای اینکه در ابتدا بهتر بتوانید در مورد نسبتها و محل رنگها تصمیم بگیرید، راهی ساده‌ وجود دارد. عکس را با شعاع حدود 80-100 با فیلتر Blur محو کنید تا فقط رنگها و نسبت آنها مشاهده شوند.

5486_3.jpg

5486_2.jpg

5486.jpg

با این روش بهتر می‌توان در مورد محل المان‌های مختلف رنگ تصمیم گرفت و عکس قوی‌تر را انتخاب کرد.

اما به غیر از محل، مقدار هر رنگ در کادر نیز مهم است. بر اساس تئوری‌های رنگ، مقدار مناسب رنگهای مختلف، نسبت عکس دارد با روشنایی هر یک. بر اساس این تئوری‌، قرمز و سبز روشنایی مساوی دارند، نارنجی دو برابر آبی، روشن است ( پس بهتر است مقدار نارنجی نصف آبی باشد) و روشنایی زرد سه برابر بنفش است ( و بهتر است مقدارش یک سوم بنفش باشد).

با دانستن این مقادیر بهتر می توان در مورد مقدار  رنگها در کادر تصمیم گرفت.

مسعود حسن زاده [ ۲۳ شهريور ۱۳۸۸ ]

من در مورد عکس چاپ شده ، سعی می کنم چشم هام رو از فوکوس خارج کنم ، به فاصله ی کمتری فوکوس می کنم . جدی میگم ، امتحان کنید.


کیارنگ علایی [ ۲۳ شهريور ۱۳۸۸ ]

مطلبی بسیار بکر و جذاب: ممنون آقای دکتر!


yasin [ ۲۳ شهريور ۱۳۸۸ ]

سلام
دست شما درد نکنه


:
:
:
:
:
اگر تصویر نمایش داده نشده است و یا خوانا نیست، لطفا بر روی آن کلیک کنید تا عبارت جدیدی نمایش داده شود.