حصاری به نام قطع 3×2

قطع 3×2 عکسها که شایع‌ترین قطع است بیشتر حاصل یک قرارداد تاریخی بوده است تا در نظر گرفتن اهداف زیباشناسانه یا طبیعی. نسبت 24×36 نگاتیو و تمایل سازندگان دوربین به حفط این نسبت، باعث شیوع این نسبت ابعاد در عکسها شده است. اما بهتر است گاهی فراتر از این نسبت فکر کنیم و کادر ببندیم. بخصوص در مواقعی که اصلا این نسبت برای کادر مناسب نیست. نسبت 3*2 به عنوان مثال، برای عکاسی پرتره کمتر مناسبت دارد. جاییکه کادر عمودی این نسبت برای عکس پرتره زیادی "دراز" است. بجای آن قطع "چاقتر"  4×3 برای چنین موردی مناسب‌تر خواهد بود. این قطع همچنین با نسبت ابعاد مانیتور هم تطابق دارد.

گاه اما قطع "درازتر" از 3×2  با کادر همخوانی دارد:

169.jpg

قطع 16×9 : پاناسونیک LX3 ، در 24 میلیمتر

 این قطع کاملا عریض است و می‌تواند در مواقعی که هدف گسترش دید بیننده است کمک کننده باشد. حاصل کار طبیعی تر به نظر چشم می آید و چشم در این قطع سیر بیشتری خواهد داشت.

و گاه قطع کاملا مربعی:

square.jpg

Nikon D700 - f2.8 - 1/1000s - 155mm

قطع مربعی برای مواردی که سوژه کاملا متقارن است و هیچ جهتی ندارد و از طرفی می‌خواهید ثباتش را نشان دهید، مناسب است.

مشخصا بهتر است که کادر بندی چنین مواردی در دوربین صورت پذیرد که خب همیشه ممکن نیست، به جز دوربینهای خاصی که چنین امکانی را فراهم می‌کنند. در تاریک‌خانه دیجیتال اما می‌توانید به دقت چنین کادرهایی از عکسها ایجاد کنید. به عنوان مثال در لایت‌روم و در قسمت کراپ عکس، انواع قطع عکس برای کار شما آماده است.

crop.jpg

جعفر زینلیان [ ۲۴ تير ۱۳۹۲ ]

سلام من هم به نظر شما معتقدم و دوست دارم هر عکسی کادر مناسب خود را داشته باشد اما یکی از دوستان هنر خوانده ام گفت : برای ارایه آثار باید سعی کنیم که یکنواختی آثار ارایه شده را مد نظر قرار دهیم که اولین آن همین قاب یا قطع عکس است که این باید در زمان عکاسی مد نظر قرار گیرد تا بعدا برای ارایه آنه دستمان بسته نباشد و این کمک میکند اگر نمایشگاهی از این آثار ترتیب یافت ، بیننده از یک قاب مستطیل به مستطیل عریض و بعد مربع پرش نکند .
البته مثلا میتوان عکسها را برحسب قاب دسته بندی کنیم اما واقعا حیف است که بعضی از عکسهای خوبمان را نتوانیم در کنار هم قرار دهیم.
اگر ممکن است در زمینه ارایه اثر مطلبی را باز کنید و نظرات مختلف را ارایه دهید.
باتشکر-همدان


سیدمجتبی خاتمی [ ۲۹ شهريور ۱۳۸۸ ]

ممنون آقای دکتر برای این مطلب موجز و خوب.


:
:
:
:
:
اگر تصویر نمایش داده نشده است و یا خوانا نیست، لطفا بر روی آن کلیک کنید تا عبارت جدیدی نمایش داده شود.