Urban Explorers یا کاوشگران شهری

 اصطلاح Urban Explorerationیا به اختصار UrBex به معنای اکتشاف و کاوش در سازه‌های بشری است که معمولا در حال تخریب بوده و یا رها شده اند و استفاده نمی‌شوند. مستند سازی و عکاسی از این سازه‌ها، یکی از کاربردهای Ur‌Bex است. بسیاری از سازه‌ها ممکن است بتدریج به صورت کامل تخریب شوند و دیگر در آینده در دسترس نباشند و از این جهت، مستند سازی آنها می‌تواند یک عمل مفید تلقی شود.

andrewAndrew L. Moore 

در حالت کلی اما Urbex منحصر به عکاسی نیست و ممکن است به صورت یک سرگرمی در برخی کشورها توسط افراد انجام گردد. در این حالت هدف، اکتشاف و سیاحت مناطقی از شهر است که به طور معمول دیده نمی‌شوند: مثل سازه های قدیمی در حال تخریب، بیمارستان های رها شده، تونل‌های قدیمی، مسیرهای آب زیر زمینی و موارد مشابه. اکتشاف این نواحی می‌تواند در برخی از مناطق ممنوع باشد و منجر به پیامدهای قانونی گردد. همچنین خطرات بالقوه این گونه مکانها مانند مواد شیمیایی رها شده، تخریب ناگهانی، سیل در مسیر‌های خاص، حیوانات سرگردان، ممکن است جان UrBexها را تهدید کند.

brandon2

 Brandon P. Davis

در مجموع، از دید عکاسانه، شاید Urbex را بتوان در حالت بی‌خطر خود، همان عکاسی و مستند سازی از سازه‌های بشری دانست که ممکن است در آینده وجود نداشته باشند و مستند سازی‌ آنها مفید باشد. عکاسان UrBex اصطلاحی دارند که هدفشان را بهتر مشخص می‌کند : Take Nothing but pictures, Leave Nothing but Footprint: چیزی برنمی‌دارند جز عکس و چیزی باقی نمی‌گذارند جز ردپا. در واقع این شعار بی‌خطر بودن این فعالیت را برای این سازه‌ها مشخص می‌نماید.

 اگر این سازه‌ها، در مناطقی باشند که کمتر در معرض دید افراد باشند، بیشتر به هدف “ کاوشگران شهری”  یا Urban Explorer نزدیک می‌شود.

article_2470148_18E0FEF000000578_959_634x950

Brandon P. Davis 

در ادبیات و رسانه‌ها نیز به این فعالیت پرداخته شده است: مانند کتاب Paper Towns اثر جان گرین و سریال‌های تلویزیونی Off Limits در شبکه Travel و Urban Explorer در شبکه دیسکاوری.
از عکاسان حرفه‌ای که در این زمینه کارهای معروفی دارند می‌توان به Seph Lawless، Julia Solis، Andrew L.Moore و Brandon P. davis اشاره کرد.
گوهر گلچین [ ۲۷ مهر ۱۳۹۴ ]

سپاس فراوان بابت آموزه های همیشه ارزشمندتان . .


سجاد مصلی [ ۱۸ مهر ۱۳۹۴ ]

ممنون بابت درس های همیشه خوب تان.


اسماعیل عباسی [ ۱۸ مهر ۱۳۹۴ ]

دکتر روشن عزیز. رفتن سراغ نگفته ها و نوجویی شما برایم دلنشین و ستودنی است. سپاسگزار از انتشار این مطلب. این مطلب شما حدس می زنم برای خیلی ها جذاب باشد و آنان را به سمت این موضوع ببرد. از این رو اجازه می خواهم معادل های فارسی کاوش شهری/ کاوشکران شهری را
پیشنهاد کنم. جای خود اوربکس هم با همین املا محفوظ است. کامروا باشید.
//
پاسخ:جناب عباسی عزیز، ممنونم از لطف شما. معادل پیشنهادی شما بسیار مناسب است. در متن اصلاح کردم. با آرزوی سلامتی


محبت محبی [ ۱۷ مهر ۱۳۹۴ ]

ممنون آقای دکتر. عالی.
///
پاسخ:
ممنون از لطف شما


:
:
:
:
:
اگر تصویر نمایش داده نشده است و یا خوانا نیست، لطفا بر روی آن کلیک کنید تا عبارت جدیدی نمایش داده شود.