chenny1.jpg

عکس فوق که در مقاله‌ نیوزویک منتشر شده است، دیک چنی را نشان می‌دهد که با یک چاقو روی یک تخته خون‌آلود خم شده است. ظاهرا چندی پیش چنی در یک مصاحبه تلویزیونی به سوال مجری پاسخ مثبت داده بود که از وی پرسیده بود که" اگر بازجویی‌های CIA از حد اختیارات قانونی فراتر می‌رفت، شما با این موارد مشکلی نداشتید؟" نیوزویک نیز این عکس و پاسخ چنی را  به صورت زیرنویس آن، در مقاله‌اش منتشر کرده است.

اما عکاس این عکس با دیدن این مقاله برآشفته که "این عکس در اصل این نبوده است و نیوزویک برای اینکه چهره‌ بدی از چنی نمایش دهد، عکس را به طرز ناجوانمردانه‌ای! کراپ کرده است."

chenny2.jpg

عکاس ، که خود از برندگان پولیتزر نیز است، می‌گوید که این عکس را  چندی پیش در منزل دختر چنی گرفته و وقتی مشاهده کرده که چنین استفاده‌ای از عکسش شده، بسیار ناراحت و عصبانی شده است.

حال سوال این است: آیا نیوزویک چنین حقی داشته است؟ آیا می‌توان از عکس در موارد خاص چنین استفاده ای کرد؟ آیا عکاس حق شکایت دارد؟ اختیارات ادیتور عکس مجله تا کجاست؟

در کتاب فتوژورنالیسم آقای عباسی مطلب کاملی در همین زمینه وجود دارد که علاقمندان را به مطالعه آن دعوت می‌کنم.

­پس از ادغام موفقیت آمیز عکس و ویدیو در دوربینهای جدید DSLR (در موفقیت‌آمیز بودن‌ش که شک ند­ارید؟ اگر شک دارید، دلایل متقنی در اثبات این ادعا دارم!)، ادغام پیش‌روی دیگر، الحاق کردن ویدیو در رسانه‌های چاپی است. یعنی دقیقا مانند آن‌چه که در فیلم های هری‌پاتر دیده‌اید، برخی مطالب یک رسانه چاپی دارای ویدیو‌های قابل پخش باشند. البته این مساله زیاد هم تخیلی نیست و الان مواردی هر چند اولیه از این نوآوری عرضه نیز شده است. به عنوان مثال مجله Esquire برای جشن 75‌امین سالگرد انتشارش تعداد محدودی از مجلات را با یک صفحه نمایش کوچک بر روی جلد منتشر کرد که می‌توانست تا 90 روز، تصاویر متحرک را پخش کند. فناوری صفحات نمایش قابل انعطاف و نیز E-Ink چنین نوآوری‌هایی را ممکن کرده است. مطمئنا در آینده صنعت چاپ با استفاده از چنین نوآوری‌هایی، بقای خود را در دنیای دیجیتال، مطمئن‌تر خواهد کرد.

ویدیو زیر را ببینید که در واقع شرحی است بر این فناوری. توضیح اینکه فیلمبرداری ویدیو توسط دوربینهای Red One و Canon 5D MKII انجام شده است. ­ ­

­

Living Magazine Cover & Spread - Outside Magazine from Alexx Henry on Vimeo.

­ ­

اگر سرعت اینترنت خوبی دارید، روی­ HD کلیک کنید و نیز ویدیو را به صورت تمام صفحه ببینید.

نه! واقعیت این است که اکثریت کسانی که اکنون مشغول عکاسی با دوربینهای دیجیتال هستند، در بسیاری از مفاهیم اساسی، تاکید می‌کنم " مفاهیم اساسی"، دچار بدفهمی‌ها و کج فهمی‌های متعددی می‌باشند. شاهد این مدعا، دیدن هر روزه‌ عوارض این دیجیتالیسم ناقص است. در حقیقت در این وادی، گذار به عکاسی دیجیتال، یک گذار سالم نبوده است و حاصلش نوزاد ناقص الخلقه‌ای است به نام عکاسی دیجیتال در ایران. عدم وجود آموزش‌های بنیادین و دقیق، تکیه بر اطلاعات ناقصی که از افراد بدون صلاحیت ناشی می‌شود و استفاده از اطلاعات نادرستی که بعضا در فضای اینترنت وجود دارد، از جمله عوامل تولد این نوزاد ناهنجار است.

بدتر از همه اینها، عدم توجه و نبود آموزش‌های اساسی در دانشگاهها و موسسات آموزشی و حتی به سخره گرفتن این دنیای جدید، کار را از آنچه هست بدتر می‌کند.

می‌خواهم از این پس به تناوب، در سلسله مطالبی که با عنوان " دیجیتالیسم ناقص" نامیده می‌شوند، در این مورد بحث کنم، برخی از مشکلات موجود را گوشزد کنم و احیانا راهی برای درمانش پیشنهاد کنم.

-----------

یکی از مشکلات بسیاری از کسانی که وارد دنیای عکاسی دیجیتال شده اند، تکیه و اعتماد بیش‌از حد به مانیتور است. مانیتور بدون شک نقش اساسی در عکاسی دیجیتال دارد. اما متاسفانه در بسیاری از موارد باعث مشکلاتی نیز شده است.

مشکل عمده این است که نمایش مانیتور تبدیل به خروجی عمده در عکاسی دیجیتال شده است. تعداد عکسهای چاپ شده نسبت به گذشته کم‌تر شده‌اند و بسیاری از افراد تعداد بسیار محدودی از عکسهای خود را چاپ می‌کنند.

خب چه مشکلی ایجاد می‌شود؟

 اشکال مانیتور این است که اساسا نمی‌تواند عکسها را به درستی نشان دهد. تصمیم گیری در مورد جنبه‌های تکنیکی و یا زیبایی شناسی بر اساس نمایش مانیتور، مشکل و گاه غیر ممکن و از همه بدتر گاه منحرف کننده است. اشکالاتی مانند نویز که در نمایش مانیتوری می‌بینید، در بسیاری از مواقع در چاپ وجود ندارند و یا قابل اغماض هستند. از آن سو، گاه عکسها در مانیتور واجد مشخصات مناسب روشنایی و کنتراست هستند اما در چاپ چنین نتیجه‌ای ندارند. تصمیم‌گیری و بررسی ترکیب‌بندی عکسهای چاپ شده به مراتب بهتر است چون چشم بهتر می‌تواند در عکس سیر کند و همچنین تغییر فاصله عکس با چشم در این روش، بهتر صورت می گیرد.

چه کنیم؟

ابتدا بیاموزیم. با روشهای چاپ خانگی و لابراتواری آشنا شویم و خصوصیات هر یک را بدانیم. سعی کنیم تعداد بیشتری از عکسها را چاپ کنیم. خصوصیات و نکات اساسی چاپ را بیاموزیم. سعی کنیم، اکثر قضاوتها را بر عکس چاپ شده انجام دهیم.

در آینده در مورد چاپ و نکات آن بیشتر صحبت خواهم کرد.

----

090210-nmroshan-2524-2_1.jpg

1/1000s - F8 -ISO400 - @18mm

0921pod02.jpg

عکس از Andrew Biraj ؛ رویترز.                       عکس با اندازه بزرگتر (+)

توضیج عکس: زنی که بین واگن‌های قطار نشسته است تا به Mymensingh، (ناحیه‌ای در بنگلادش) برود. در پایان رمضان، مسلمانان برای جشن عید فطر به خانه‌های خود می‌روند.

از بعد تکنیک، عکاس کارش را دقیق انجام داده است: استفاده از دیافراگم مناسب، سرعت مناسب، بی‌حرکت نگه داشتن دوربین، و فوکوس مناسب.

ترکیب عکس مناسب است: کادر طبیعی، رعایت نسبتها، سطوح، خطوط و ...

وجود زن در مرکز تصویر در ابتدا نظر بیینده را جلب می‌کند و بعد ردیف پاها در بالای آن. وجود عنصر حرکت، دینامیک عکس را زیاد کرده است.

مجموعه‌ای تضادها در عکس دیده می‌شود : بالا و پایین، سکون و حرکت، مرد و زن،

زاویه انتخاب شده در خدمت روایت عکس است: تفاوتها را بهتر بیان می‌کند و بر نسبتها تاکید می کند.

رنگها جذابند. ساده اما دارای کنتراست مناسب

و داستانی که عکس روایت می‌کند: کارگرانی که سفر می‌کنند. بر بالای واگن و میان واگن. پاافزاری ندارند. مردانی که فقط پاهایشان را می‌بینم، زنی که جایی دیگری جز اتصالات بین دو واگن نیافته است، تبعیضی که حتی در اینجا نیز نشانی از آن می‌بینیم.

تصادف جالبی است که TIFF علاوه بر سرنام فرمت معروف تصویری، سرنام جشنواره فیلم تورنتو هم هست که دو هفته پیش فستیوال 2009‌ آن به کار خود خاتمه داد.

tifflogo.gif

اما TIFF در Workflow مدرن عکاسی، جایگاه عظیمی دارد. چرا که نوعی فرمت حدواسط محسوب می‌گردد. حدواسط بین فرمت خام و فرمتهای خروجی فشرده نهایی مانند JPEG. فرمت TIFF بعلت قابلیت دربرگیری فایلهای 16 بیتی اهمیتی فوق‌العاده دارد و قادر است تمام اطلاعات پروسس شده در مرحله پردازش فایلهای خام را به مراحل بعد منتقل نماید.

از سوی دیگر TIFF می‌تواند به عنوان Master File یا فایلهای آرشیو اصلی هنرمند ایفای نقش نماید. فایل‌هایی که هنرمند پس از اتمام کار و تهیه خروجی‌های مورد نظر، به صورت کامل (یعنی به صورت چند لایه و همراه با ماسک‌ها و کانال‌ها) ذخیره می‌کند تا در هر زمانی در آینده که مایل باشد بتواند خروجی مورد نظرش را مجددا تهیه نماید. فایلهای TIFF نیز مانند فایلهای PSD قابلیت ذخیره سازی فوق را دارا هستند.

در ابتدا صحبت از فیلم شد. هر چند به قول ظریفی، دیدن فیلم در تلویزیون و یا لپ‌تاپ مانند "خوردن فسنجان در ساندویچ آن‌هم به صورت ایستاده" است، اما من هر بار که فیلم جدیدی را با کیفیت حداقلی (کیفیت DVD این روزها حداقل کیفیت قابل قبول است) می‌بینم، خدا را شکر می کنم که مانند سالهای دور از چنین نعمتی محروم نیستم. دیدن فیلم جدید و نه چندان مشهوری مانند Burning Plain و یا Låt den rätte komma in که خارج از جریان فیلمهای پر هیاهو هستند، در سالهای گذشته، حداقل برای من مانند یک رویا بود.


درک تن و کنتراست Tone & Contrast یکی از اصول اولیه عکاسی است. این درک در هنگام عکاسی برای فرد لازم است تا هم بتواند اکسپوز صحیح داشته باشد و هم از نور و کنتراست برای کمپوزیسیون استفاده کند. بعد از این مرحله، هنگام پروسس تصاویر، درک بسیار دقیقی از تن و کنتراست لازم است تا هم آنچه که در عکس وجود دارد، بر باد نرود و هم آنچه که وجود دارد را به بهترین وجه، پخته کند. و در نهایت، هنگام چاپ که این درک اهمیتی دوچندان دارد چرا که حتی با وجود صحت مراحل قبل، عدم اشراف به تنظیم تن و کنتراست چاپ، تمام زحمات را بر فنا خواهد داد.

قبلا گفته بودم که برای درک رنگها و کمپوزیسیون آنها در عکس، می‌توان عکس را محو کرد (+) تا تاثیر جزئیات را بر این درک کاهش داد. در اینجا نیز برای درک تن و کنتراست و سنجش آن، می‌توان رنگ را از بین برد تا  درک تن و کنتراست، دقیق‌تر گردد:

090501_nmroshan_4299.jpg

090501_nmroshan_4299_2.jpg

090501_nmroshan_4299_3.jpg

090501_nmroshan_4299_4.jpg

دو عکس پایین، سیاه و سفید شده دو عکس بالایی هستند. که به مراتب دید بهتری نسبت به تن و کنتراست به بیننده خواهند داد. عکس نهایی پس از انجام تمام پروسس‌ها را در این آدرس ببینید (+)


صفحه 32 از 34
صفحه قبلی |<< << < ... 31  [32]  33  ... > >> >>| صفحه بعدی