خلاقیت -Creativity- از آن دسته مفاهیمی است که گاه خیلی دور و بعید در نظر گرفته می‌شود و گاه بدون دلیل از آن استفاده می‌شود. خلاقیت، فرآیندی فکری است که منجر به ایده های جدید می‌شود. اما این "جدید" و "نو" همواره به معنای شکستن قوانین و یا نتایج متحیر کننده نیست؛ گاه شاید ایجاد ارتباطات نو بین ایده های موجود باشد و گاه بیان قوانین موجود با روشی نو.­

2003775274992175505_rs.jpg

خلاقیت مستقیما با فعالیتهای ذهنی انسان سر و کار دارد. بنابراین بعید نیست که تصور کنیم هر چه بیشتر از ذهن استفاده شود، زمینه خلاقیت بیشتر فراهم می‌شود. از لحاظ نرولوژی -علم شناخت مغز و اعصاب- قشر مغز در ناحیه فرونتال -پیشانی- ارتباط مستقیمی با فرآیندهای خلاقه انسان دارد. از آنجا که روندهای خلاقانه در بسیاری از موارد با فرآیندهای حل مساله (Problem Solving) همراه هستند، تمرکز، بخصوص Meditation و همچنین خواب در مرحله REM می‌تواند باعث پیشرفت فرد در این زمینه شود. از لحاظ مواد شیمیایی که در مغز آزاد می‌شوند -نروترانسمیترها-، خواب در مرحله REM، هم با خواب در مراحل دیگر متفاوت است و هم با بیداری. ناخودآگاه انسان بستر مناسبی برای ایجاد فرآیندهای خلاقیت است: جاییکه ایده ها از الهامات شکل می‌گیرند، ترکیب می شوند و منجر به نتایج جدیدی می‌شوند.

با این توضیحات، دور نیست که ادعا کنیم برای شکل‌گیری یک روند خلاقانه، نیاز به آرامش و تمرکز وجود دارد. چیزهایی که در زندگی های روزمره امروزی‌مان بشدت از آن دور شده‌ایم. این گذار به مدرنیته در در کشورهایی نظیر کشور ما، هنوز در مراحل عقب‌تری قرار دارد. زمانه‌ای است که نمی‌توانیم بین ورودی‌های اطلاعاتی، اجتماعی و خانوادگی تعادل مناسبی برقرار کنیم که خود منجر به عدم تمرکز، عدم آرامش ذهنی و بالطبع، از بین رفتن قدرت خلاقانه فردی می‌گردد. بسیاری از ما براحتی می توانیم بیاد بیاوریم که هر چه زمان می‌گذرد، چنین قابلیتهایی را بیشتر از دست می‌دهیم.

برای درمان (کلمه‌ای که به عمد انتخاب کردم تا وخامت حال بیمار درون‌مان را نشان دهم) نیاز به ممارستی جدی وجود دارد. شاید مهمترین مرحله، همان ایجاد تعادل باشد که از دست رفته است. استفاده از روشهای رواندرمانی و مدیتیشن، نه تنها درمان‌کننده که گاه پیش‌برنده روندهای فکری خلاقانه خواهد بود.

Untitled_1q_copy.jpg

koen demuynck


اما در هنر، و به طور خاص هنر عکاسی، خلاقیت می‌تواند طیف وسیعی، از تعبیر شخصی تا ابداع را شامل شود. گاه تکامل یک سبک که در آن ضمن رعایت قوانین موجود، سعی می‌شود کار متفاوتی ارائه شود، یک روند خلاقانه است و گاه ایجاد یک سبک خاص شخصی. این جدید بودن اما می‌تواند بسیار گسترده شود. بخصوص در هنری مانند عکاسی. الزامی نیست که هنرمند برای ارائه یک اثر خلاق، به دنبال سوژه‌ای باشد که تا بحال کسی از آن عکس نگرفته باشد. بلکه هر تعبیر شخصی از تمام سوژه‌هایی که تاکنون عکاسی شده اند، می تواند به یک اثر خلاق منتج شود. این تعبیر شخصی در واقع تزریق کردن فکر، طرز نگرش و ایده‌های هنرمند در اثر خواهد بود. و عکاسی، مزرعه مناسبی برای به‌بار نشستن آثار خلاق است: بی‌نهایت بودن کامپوزیسیون‌ها، استفاده از رنگها، نورها، استفاده از تکنیک‌های خاص دوربین، استفاده خلاقانه از لنزها و تاریک‌خانه دیجیتال که هنرمند باز هم می‌تواند براحتی افکار و ایده‌هایش را به پرواز درآورد و از نور و رنگ برای تولید اثر هنری اش به حد کفایت سود ببرد.

هر چقدر این طیف به سمت ایجاد سبک و نگاه شخصی پیش برود، روندی پیشرفته‌تر مورد انتظار است. اما شروع این روند کجاست؟ به عبارت دیگر چه معیار یا شاخصی برای بکار بردن مفهوم خلاقیت بر یک اثر هنری وجود دارد؟

 مفاهیمی مانند "نو بودن" و " جدید بودن" در آثار هنری باید بدقت بکار رود و هرگز نباید صرف تکراری بودن سوژه عکس، آن را از جمعیت آثار خلاق کنار گذاشت. بنابراین تشخیص وجود خلاقیت در یک اثر هنری کاملا وابسته به بیننده و مفسر خواهد بود.  و شاید بیجا نباشد که معیار قضاوت در مورد خلاقیت یک اثر هنری را، قضاوت تنی چند از سرآمدان آن هنر بدانیم.

در آینده در مورد خلاقیت‌های مرحله‌ای در عکاسی بیشتر صحبت خواهیم کرد.

­

در عکاسی، کنترل رنگ با استفاده از سه متغیر صورت می‌گیرد: Hue/Saturation/Lightness . متغیرهایی که احتمالا موقع ویرایش عکس با آنها برخورد داشته‌اید: Hue نشانگر کل رنگهایی است که می‌بینیم، Saturation میزان غلظت هر رنگ را مشخص می‌کند و Lightness نشان می‌دهد که هر رنگ خاص چقدر روشن یا تیره است.

200px_Albert_munsell.jpg

اولین بار Albert Munsell این متغیرها را در کتابی که در سال 1920 نوشت، تعریف کرد. او برای بیان این سیستم رنگ، از کره ای شماتیک استفاده کرد که بعدا به نام کره رنگ Munsell معروف شد.

528px_Munsell_color_sphere.png

در این کره سه بعدی رنگ، قطب شمال سفید و قطب جنوب سیاه خالص است. محور افقی، غلطت رنگ و محیط کره، رنگهای مختلف را نشان می‌دهند. این سه به ترتیب همان روشنایی رنگ، اشباع و نوع رنگ هستند. با این روش او می‌توانست به جای استفاده از اسامی گیج‌کننده برای رنگها، هر رنگ را به دقت نعیین کند. سیستم رنگ ابداعی Munsell در حال حاضر نیز یکی از سیستمهای معتبر رنگ‌سنجی به شمار می‌رود.

در پروسس رنگ عکس نیز استفاده از این سیستم بسیار به درک رنگ کمک کرده و باعث سهولت کار می‌شود. در فتوشاپ ابزار Hue/Saturation و در لایت‌روم ابزار HSL دقیقا بر همین اساس ساخته شده‌اند.

5_35_3D_Color_tree.jpg

شرکت GretagMacbeth نیز بر اساس همین سیستم وسیله‌ای به نام Munsell Color Tree ساخته است که توسط آن می‌توان به مقایسه رنگ‌ها پرداخت و پیش‌بینی کرد که در پروسس رنگ، تغییرات رنگ چه تاثیری در نتیجه نهایی خواهند داشت.

رنگها یکی از عناصر جذاب عکاسی هستند و در این وبلاگ از آنها بسیار یاد خواهد شد.

نوشتن در فضای سایبر دیگر برای من یک عادت شده است. فکر می‌کنم از حدود سال 1381 نوشتن منظم در اینترنت را شروع کردم. ابتدا به صورت یک وبلاگ انگلیسی به صورت مشترک با دوست عزیزم امیر رضوی. بعد از مدتی و همزمان با وبلاگ فوق، تجربه دیگری به صورت فتوبلاگ در بلاگر را شروع کردم  و البته باز هم همزمان با این‌دو در سایت عکاسی و در بخش مقالات آن، مطالبی را به صورت منظم منتشر می‌کردم که تاکنون نیز ادامه دارد. سال 1386 قسمت تاریک‌خانه دیجیتال سایت عکاسی را تاسیس کردم که در آن سال با شکل و شمایل یک وبلاگ فعال منتشر می‌شد.

اما اینجا...

اینجا را دقیقا به صورت یک وبلاگ می‌بینم با همه مشخصاتی که یک وبلاگ دارد: در اینجا از مطالب و مقالات طولانی خبری نیست، به صورت منظم آپدیت می شود و حاوی نظرات، تجربیات، ایده‌ها و گزارش‌هایی از خودم خواهد بود. موضوع این وبلاگ به طور کل در مورد عکاسی در تمامی جنبه‌های آن ( قبل از فشردن دکمه شاتر، تا تاریک‌خانه دیجیتال و چاپ) است هر چند به دلیل علاقه ذاتی من به موسیقی، سینما و ادبیات، گاها گریزی به آنها نیز خواهم زد.

امید‌ دارم که تمام لحظات خوبی را که در این مکان مجازی دارم، بتوانم با شما قسمت کنم. نظرات و پیشنهادات شما، چراغ روشنی برای ادامه راه من خواهد بود.

090324_nmroshan_1000787.jpg

Panasonic LX3 - F8 - 1/25s - ISO 200

صفحه 34 از 34
صفحه قبلی |<< << < ... 33  [34]