در عکاسی، کنترل رنگ با استفاده از سه متغیر صورت می‌گیرد: Hue/Saturation/Lightness . متغیرهایی که احتمالا موقع ویرایش عکس با آنها برخورد داشته‌اید: Hue نشانگر کل رنگهایی است که می‌بینیم، Saturation میزان غلظت هر رنگ را مشخص می‌کند و Lightness نشان می‌دهد که هر رنگ خاص چقدر روشن یا تیره است.

200px_Albert_munsell.jpg

اولین بار Albert Munsell این متغیرها را در کتابی که در سال 1920 نوشت، تعریف کرد. او برای بیان این سیستم رنگ، از کره ای شماتیک استفاده کرد که بعدا به نام کره رنگ Munsell معروف شد.

528px_Munsell_color_sphere.png

در این کره سه بعدی رنگ، قطب شمال سفید و قطب جنوب سیاه خالص است. محور افقی، غلطت رنگ و محیط کره، رنگهای مختلف را نشان می‌دهند. این سه به ترتیب همان روشنایی رنگ، اشباع و نوع رنگ هستند. با این روش او می‌توانست به جای استفاده از اسامی گیج‌کننده برای رنگها، هر رنگ را به دقت نعیین کند. سیستم رنگ ابداعی Munsell در حال حاضر نیز یکی از سیستمهای معتبر رنگ‌سنجی به شمار می‌رود.

در پروسس رنگ عکس نیز استفاده از این سیستم بسیار به درک رنگ کمک کرده و باعث سهولت کار می‌شود. در فتوشاپ ابزار Hue/Saturation و در لایت‌روم ابزار HSL دقیقا بر همین اساس ساخته شده‌اند.

5_35_3D_Color_tree.jpg

شرکت GretagMacbeth نیز بر اساس همین سیستم وسیله‌ای به نام Munsell Color Tree ساخته است که توسط آن می‌توان به مقایسه رنگ‌ها پرداخت و پیش‌بینی کرد که در پروسس رنگ، تغییرات رنگ چه تاثیری در نتیجه نهایی خواهند داشت.

رنگها یکی از عناصر جذاب عکاسی هستند و در این وبلاگ از آنها بسیار یاد خواهد شد.

نوشتن در فضای سایبر دیگر برای من یک عادت شده است. فکر می‌کنم از حدود سال 1381 نوشتن منظم در اینترنت را شروع کردم. ابتدا به صورت یک وبلاگ انگلیسی به صورت مشترک با دوست عزیزم امیر رضوی. بعد از مدتی و همزمان با وبلاگ فوق، تجربه دیگری به صورت فتوبلاگ در بلاگر را شروع کردم  و البته باز هم همزمان با این‌دو در سایت عکاسی و در بخش مقالات آن، مطالبی را به صورت منظم منتشر می‌کردم که تاکنون نیز ادامه دارد. سال 1386 قسمت تاریک‌خانه دیجیتال سایت عکاسی را تاسیس کردم که در آن سال با شکل و شمایل یک وبلاگ فعال منتشر می‌شد.

اما اینجا...

اینجا را دقیقا به صورت یک وبلاگ می‌بینم با همه مشخصاتی که یک وبلاگ دارد: در اینجا از مطالب و مقالات طولانی خبری نیست، به صورت منظم آپدیت می شود و حاوی نظرات، تجربیات، ایده‌ها و گزارش‌هایی از خودم خواهد بود. موضوع این وبلاگ به طور کل در مورد عکاسی در تمامی جنبه‌های آن ( قبل از فشردن دکمه شاتر، تا تاریک‌خانه دیجیتال و چاپ) است هر چند به دلیل علاقه ذاتی من به موسیقی، سینما و ادبیات، گاها گریزی به آنها نیز خواهم زد.

امید‌ دارم که تمام لحظات خوبی را که در این مکان مجازی دارم، بتوانم با شما قسمت کنم. نظرات و پیشنهادات شما، چراغ روشنی برای ادامه راه من خواهد بود.

090324_nmroshan_1000787.jpg

Panasonic LX3 - F8 - 1/25s - ISO 200

صفحه 34 از 34
صفحه قبلی |<< << < ... 33  [34]